Historie a rodokmen

Říká se, že na konci doby ledové se skupina lidí vydala směrem na východ, kde ráno vycházelo slunce. Lidé hledali zdroj tepla a životní síly. Mysleli si, že jim ji přinese právě slunce. Toužili po silné sluneční energii a začali intuitivně praktikovat Cestu přijímání kůry. V tichém slunci upravovali svá těla změnou poloh a pokorně se snažili přijímat energii do všech částí těla. Tato praxe pohlcování sluneční energie se později vyvinul v SunDo systém cvičení.

Předpokládá se, že systém SunDo byl plně vyvinut v neolitu a byl součástí vzdělávacího systému, dokud nebyl přenesen ke kmenům v horách. 

V dávných dobách v Koreji odcházeli ti, kteří se toužili stát šamany nebo duchovními vůdci v horách, aby získali schopnost komunikovat s nebesy. Nebe, měsíc a hvězdy byly považovány za životní sílu přítomnou ve všech živých bytostech. Věřilo se, že v horách se lidé mohou snadněji přiblížit Nebi (vesmíru, hvězdám, Slunci). Praxe byla přirozeně zaměřena na dech, protože vzduch představoval spojení mezi nebem, zemí a lidskými bytostmi. Snažili se dýchat více vzduchu a dýchat harmonicky. Pomalu se učili dýchat kůží, cirkulovat vdechovanou čchi a poté dosáhnout osvícení. 

Toto učení bylo předáváno ústně těm, kteří byli duševně a fyzicky připraveni.

SunDo bylo jednou z příčin rozkvětu severovýchodní části Asie, kde žily starověké korejské národy. Následně buddhismus a další náboženství získaly v Koreji dominantní postavení. V této dávné době byli všichni významní králové, učenci, politici a válečníci vychováváni v praxi SunDo. Postupem času SunDo ztratilo na popularitě, protože jeho praktikování bylo považováno za příliš náročné pro rozvoj duše a ducha.

Učitelé pak přenesli cvičení do hor se zbývajícími studenty, aby zachovali kontinuitu systému SunDo. 

V roce 1967, po 20 letech intenzivní praxe SunDo, Mistr Chung San (na obrázku vpravo dole) se vrátil z hor, aby obnovil trénink. Po stovkách let izolovaného cvičení se mistři z hor rozhodli, že nastal čas odhalit tajemství SunDo pro benefit lidí moderního světa.

It is assumed that the SunDo system was fully developed in the Neolithic period and was part of the educational system until it was transferred to the tribes in the mountains.
In 1970, under Be-Kyung’s supervision, the first SunDo main school (the Kouk SunDo Center) opened in Seoul, Korea. After 15 years of service to his fellow human beings, Be-Kyung, in 1984, quietly returned to the hermit life in the mountains.
Daoist hermit Be-Kyung, whose original name was Chung-San lived an ascetic life for about 20 years, taught by Chung Woon and his teacher, Moo Woon (No Clouds). Toward the end of this period, Chung-Woon announced to Chung-San that it was time he returned to society to pass on the wisdom of the ancient SunDo teachings. At that time, Chung-Woon gave him another name, Be-Kyung (Secret Boundary).

Taoistický poustevník Be-Kyung, jehož původní jméno bylo Chung-San (Modrá hora), se jako mladý chlapec toulal po korejských horách, když potkal podivného muže. Ten mu řekl: "Když tě naučím rozbíjet kameny, budeš mě následovat?" "Ano," odpověděl mu. Mladý chlapec byl spíše zvědavý než vážný a odpověděl: "Ano". Muž, Čung-Woon (Jasná oblaka), pokračoval v rozbíjení kamenů prsty, a tak se chlapec (Čung-San) rozhodl následovat tohoto horského poustevníka a naučit se jeho učení.

Chung-San žil asi 20 let asketickým životem pod vedením Chung Woona a jeho učitele Moo Woona (Bez mráčku). Ke konci tohoto období Chung-Woon oznámil Chung-Sanovi, že je čas, aby se vrátil do společnosti a předával jí moudrost starověkých mistrů. SunDo učení. V té době mu Čung-Woon dal jiné jméno, Be-Kyung (Tajná hranice).

Be-Kyung se připravoval na návrat do normálního života tím, že upravil svůj jídelníček, pořídil si oblečení a vzpomněl si na způsoby lidí, kteří nežijí v přírodě. V roce 1970 se pod Be-Kyungovým dohledem uskutečnil první SunDo hlavní škola (Kouk SunDo Center) byla otevřena v korejském Soulu. Po patnácti letech služby bližním se Be-Kyung v roce 1984 v tichosti vrátil k poustevnickému životu v horách.

Master Kim’s teaching follows the Taoist tradition to encourage the student’s independence, one’s own thinking and the integration of SunDo into daily life.
Mistr Hyunmoon Kim je jedním z dvanácti učitelů pověřených velmistrem Čung Sanem, aby šířili SunDo po celém světě. SunDo se věnuje již více než 40 let a SunDo považuje za své poslání.

Žije v Koreji, část roku tráví ve Vermontu v USA, kde založil organizaciMezinárodní retreatové centrum SunDo .

Výuka mistra Kima navazuje na taoistickou tradici, která podporuje nezávislost studenta, jeho vlastní myšlení a integraci. SunDo do každodenního života.

Začátečníci a praktici se mohou zúčastnit ústupy s mistrem Kimem.