Historie a rodokmen
Říká se, že na konci doby ledové se skupina lidí vydala směrem na východ, kde ráno vycházelo slunce. Lidé hledali zdroj tepla a životní síly. Mysleli si, že jim ji přinese právě slunce. Toužili po silné sluneční energii a začali intuitivně praktikovat Cestu přijímání kůry. V tichém slunci upravovali svá těla změnou poloh a pokorně se snažili přijímat energii do všech částí těla. Tato praxe pohlcování sluneční energie se později vyvinul v SunDo systém cvičení.
Předpokládá se, že systém SunDo byl plně vyvinut v neolitu a byl součástí vzdělávacího systému, dokud nebyl přenesen ke kmenům v horách.
V dávných dobách v Koreji odcházeli ti, kteří se toužili stát šamany nebo duchovními vůdci v horách, aby získali schopnost komunikovat s nebesy. Nebe, měsíc a hvězdy byly považovány za životní sílu přítomnou ve všech živých bytostech. Věřilo se, že v horách se lidé mohou snadněji přiblížit Nebi (vesmíru, hvězdám, Slunci). Praxe byla přirozeně zaměřena na dech, protože vzduch představoval spojení mezi nebem, zemí a lidskými bytostmi. Snažili se dýchat více vzduchu a dýchat harmonicky. Pomalu se učili dýchat kůží, cirkulovat vdechovanou čchi a poté dosáhnout osvícení.
Toto učení bylo předáváno ústně těm, kteří byli duševně a fyzicky připraveni.
SunDo bylo jednou z příčin rozkvětu severovýchodní části Asie, kde žily starověké korejské národy. Následně buddhismus a další náboženství získaly v Koreji dominantní postavení. V této dávné době byli všichni významní králové, učenci, politici a válečníci vychováváni v praxi SunDo. Postupem času SunDo ztratilo na popularitě, protože jeho praktikování bylo považováno za příliš náročné pro rozvoj duše a ducha.
Učitelé pak přenesli cvičení do hor se zbývajícími studenty, aby zachovali kontinuitu systému SunDo.
V roce 1967, po 20 letech intenzivní praxe SunDo, Mistr Chung San (na obrázku vpravo dole) se vrátil z hor, aby obnovil trénink. Po stovkách let izolovaného cvičení se mistři z hor rozhodli, že nastal čas odhalit tajemství SunDo pro benefit lidí moderního světa.
Taoistický poustevník Be-Kyung, jehož původní jméno bylo Chung-San (Modrá hora), se jako mladý chlapec toulal po korejských horách, když potkal podivného muže. Ten mu řekl: "Když tě naučím rozbíjet kameny, budeš mě následovat?" "Ano," odpověděl mu. Mladý chlapec byl spíše zvědavý než vážný a odpověděl: "Ano". Muž, Čung-Woon (Jasná oblaka), pokračoval v rozbíjení kamenů prsty, a tak se chlapec (Čung-San) rozhodl následovat tohoto horského poustevníka a naučit se jeho učení.
Chung-San žil asi 20 let asketickým životem pod vedením Chung Woona a jeho učitele Moo Woona (Bez mráčku). Ke konci tohoto období Chung-Woon oznámil Chung-Sanovi, že je čas, aby se vrátil do společnosti a předával jí moudrost starověkých mistrů. SunDo učení. V té době mu Čung-Woon dal jiné jméno, Be-Kyung (Tajná hranice).
Be-Kyung se připravoval na návrat do normálního života tím, že upravil svůj jídelníček, pořídil si oblečení a vzpomněl si na způsoby lidí, kteří nežijí v přírodě. V roce 1970 se pod Be-Kyungovým dohledem uskutečnil první SunDo hlavní škola (Kouk SunDo Center) byla otevřena v korejském Soulu. Po patnácti letech služby bližním se Be-Kyung v roce 1984 v tichosti vrátil k poustevnickému životu v horách.
Žije v Koreji, část roku tráví ve Vermontu v USA, kde založil organizaciMezinárodní retreatové centrum SunDo .
Výuka mistra Kima navazuje na taoistickou tradici, která podporuje nezávislost studenta, jeho vlastní myšlení a integraci. SunDo do každodenního života.
Začátečníci a praktici se mohou zúčastnit ústupy s mistrem Kimem.